whatsapp destek
WhatsApp Destek
Şeffaf Plak tedavisinde ortodontik kontroller

4-6 Haftada bir kontrol sıklığı bulunmaktadır. Doktorunuzun kararına göre bu süre uzatılabilir.

devamını oku

Şeffaf Plak Tedavisi Pekiştirme

Tüm plakların kullanımının tamamlanması sonrasında dişlerin iç yüzeyinde konumlanacak sabit retainerlarınız (sabitleyicileriniz) olacaktır. Doktorunuzu dilerse retainer üzerine yeni plaklar

devamını oku

Şeffaf Plakların kullanımı

Yemek haricinde gün içinde ve yatarken dâhil 18-20 saate yakın kullanımı önerilmektedir. Sıcak olmayan içecekler kullanılırken çıkarılmasına gerek yoktur. Gün içerisinde kısa aralıklarla çıkarılıp takılabilir.

devamını oku

Şeffaf plakların bakımı

Günde bir kez ılık su ile diş fırçası ile temizlenebilir. Dilerseniz diş macunu ile fırçalayabilirsiniz.

devamını oku

Şeffaf Plakların hazırlanması

Ağıziçi ölçü ya da taramayı takiben 7-10 gün içerisinde hazırlanır.

devamını oku

Şeffaf Plak tedavisinden önce hazırlıklar

Bazı dişlerinizin üzerine toplu iğne başı büyüklüğünde şeffaf kompozitler yapıştırılır. Bu işlem bir çıt çıt gibi görev yaparak plağın dişler üzerinde istenilen konumda durmasını sağlar. Tedavi sonunda kompozitler diş yüzeyinden kaldırılır.

devamını oku

Şeffaf Plaklar ile Tel Kullanılmadan Yapılabilen Ortodontik Tedaviler

Şeffaf plaklarla tedaviler genellikle erişkinlerde uygulanan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Her hastanın ağız yapısına özel yapılmış bir dizi şeffaf plaklar ile Ortodonti uzmanı tarafından uygulanan telsiz ortodontik tedavilerdir.

devamını oku

İmplantın ömrünün uzun olması için implant tedavisinde ve sonrasında nelere dikkat edilemesi gereklidir?

İmplant tedavisinin başarısı genel olarak 3 faktöre bağlıdır. Bu faktörlerin başında cerrahi operasyonun steril bir şekilde yapılması ve implantın kemik içinde ideal bir konumda yerleştirilmesi gelir. Bunun için de alanında uzman olan diş hekimlerinin seçilmesi önemlidir. İkinci olarak uygun bir protezin yapılması ve son olarak da hastanın yapılan dişlerine iyi bir şekilde bakması implantın başarısını etkileyen en önemli faktörlerdir. Normal bir dişte olduğu gibi implant yapılan bölgelerdeki dişlerin de günlük fırçalanması diş ipi, arayüz fırçaları ve ağız duşu gibi ek temizleme ajanlarının kullanılması implantın sağkalım oranını artırmaktadır.

devamını oku

İmplantın vücuda herhangi bir zararı var mıdır?

İmplantlar biyolojik olarak uyumlu olan titanyum alaşımından yapılmaktadır. Paketlenmeden önce yüzeyleri kumlama, asitleme veya lazer ile prüzlendirildikten sonra tüm artıklar temizlenip steril bir halde paketlenmektedirler.

devamını oku

İmplant tedavisi esnasında ağrı hisseder miyim?

İmplant tedavisi lokal ya da bölgesel anestezi uygulamasını takiben yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan cerrahi uygulamalar esnasında ağrı veya acı duyulmaz. İşlem sonrasında hasta günlük yaşantısına devam edebilir.

devamını oku

All on four uygulaması nedir?

All on four tedavisi dört implant üzerine yapılan protezler için kullanılan bir terimdir. Genellikle çene kemiklerinin implant yapılması için uygun olmadığı durumlarda arka bölgelerde eğimli 2 ve ön bölgede paralel 2 olmak üzere toplam 4 adet implant yapılarak uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Burada önemli bir avantaj eğer çene kemikleri de uygunsa yani implantlar yeterli tork değerlerine sahipse implant uygulanmasından sonraki hafta içerisinde protezlerin erken evrede yapılabilmesidir. Bu şekilde implantlar yapıldıktan hemen sonra dişsiz olan hasta bir hafta içerisinde dişlerine kavuşabilmektedir.

devamını oku

İmplant hangi durumlarda yapılır?

Bir veya daha fazla diş eksikliği bulunan durumlarda boşluğun yanındaki sağlam olan dişlere herhangi bir işlem uygulanmasından kaçınmak için implant tedavisi en iyi çözümdür.

devamını oku

İmplant kimlere yapılabilir?

Genel olarak sistemik sağlık problemi olmayan herkese implant tedavisi uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak sistemik sağlık sorunu olan kişilerde hastanın hekimine danışılarak implant tedavisi yapılabilir.

devamını oku

İmplant tedavisi sonrasında hemen diş takılabilir mi?

İmplant tedavisinde genellikle implant yerleştirilmesinden sonra ortalama 3 ila 6 ay arasında bekleme süresi vardır. Bu süre iyileşme süresi olarak tanımlanmaktadır.

devamını oku

İmplant nedir?

Dental implantlar, diş eksikliği olan bölgede kaybolan estetik ve fonksiyonun tekrar kazandırılmasını sağlayan ve çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyumdan yapılmış diş kökü benzeri malzemelerdir.

devamını oku

İmplant tedavisi nasıl yapılır?

Diş hekimliği rutininde uygulanan lokal / rejyonel anesteziler ile tek seansta gerçekleştirilen bir cerrahi işlemdir. Diş eksikliği olan bölgeye lokal anestezi yapılmasını takiben diş eti (flep) kaldırılır ve kemikte implant yuvası açıldıktan sonra uygun olan implant yuvaya yerleştirilerek bölge kapatılır. İmplantın kemik ile kaynaşma süresi (ortalama 3-6 ay arasında değişmektedir) tamamlandıktan sonra implant üzeri açılarak diş etini şekillendirici özel bir başlık takılır ve diş eti şekillendikten sonra protez için ölçü alınarak implant üstü sabit protez (kaplama) takılır.

devamını oku

Çocuklarda genel anestezi altında diş tedavisi ne zaman yapılir?

Yetişkinler için bile kimi zaman zorlayıcı olan diş tedavileri çocuk hastalar için de zaman zaman korkutucu olabiliyor. Özellikle küçük yaş grubunda ya da diş tedavilerine korku ile yaklaşan çocuk...

devamını oku

İlk diş muayenesi ne zaman yapılmalı?

İlk diş muayenesinin, ilk diş sürdükten sonra (6 ay -1 yaş) yapılması önerilir. Erken diş muayenesi ile doğru ağız..

devamını oku

Çocuk diş hekimliği uygulamaları nelerdir?

Çürükten koruyucu uygulamalar Topikal flor uygulamaları, diyet düzenlemesi, oral hijyen eğitimi, fissür örtücü uygulamaları..

devamını oku

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) nedir?

0-13 yaş arası çocukların süt ve kalıcı dişlerinin sağlıklılığının korunması ve fonksiyon görmesini, çürük oluşumunun önlenmesini..

devamını oku

Tükürük analizi nasıl yapılmaktadır?

Tükürük analizi için özel kitler kullanılır. Hastadan uyarılmamış ve uyarılmış tükürük toplanır.

devamını oku

Tükürükteki mutans düzeyi nasıl belirlenir?

Bunun için özel kitler bulunmaktadır. Hastadan alınan tükürüğe kit içerisinde bulunan özel solüsyonlar eklenerek oluşan tükürük analiz edilir.

devamını oku

Tükürüğün çürüklere karşı koruyucu fonksiyonları nelerdir?

Şekerin ağız ortamından uzaklaştırılması (şeker klirensi), Tamponlama kapasitesi (ağızdaki pH’ın dengelenebilmesi)

devamını oku

Çürük Profilaksisi nedir?

Bireyin diş çürüğüne karşı korunması amacıyla takip edilen çürük önleme programıdır.

devamını oku

Çürük Riski Analizi nedir?

Birçok faktörün içerisinde bireyin çürüğe karşı yatkınlığının da değerlendirilmesi gerekmektedir.

devamını oku

Beyazlatma diş tedavileri içinde hangi sırada yer almalı?

Estetik girişimlerden önce beyazlatma tedavisi yapılmalıdır, değiştirilecek dolgular veya yapılacak estetik girişimler son renge göre yapılmalıdır.

devamını oku

Home bleaching (ev tipi beyazlatma) ve Ofis tip bleaching arasında fark var mıdır?

Ofis tip bleaching hekim kontrolünde klinikte yaklaşık 1 saatlik bir uygulama iken ev tipi beyazlatmada hasta özel hazırlanan beyazlatma plağıyla ve ev tipi uygulama için olan..

devamını oku

Beyazlatma tedavisinde hangi yöntem öneriliyor?

Ofis tip bleaching uygulaması ardından home bleaching uygulaması en destek gören beyazlatma tedavisidir.

devamını oku

Beyazlatma tedavisinden ne kadar süre sonra adeziv bir işlem yapılabilir?

Beyazlatma sonrası 7-10 gün dişlere kompozit dolgu ya da adeziv mekanizma ile dişe tutunan herhangi bir uygulama yapılamaz.

devamını oku

Bilinçli Sedasyon nedir?

Sedasyon kavramı, tıp biliminde kullanılan bir kavramdır ancak halk arasinda genel olarak genel anesteziyle karıştırılmaktadır. Hastada uyku hali oluşturarak hastanın rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlayan..

devamını oku

Çene (maseter) botoksu nedir ?

Çene botoksu diş sıkma ve gıcırdatma problemine bağlı olarak ortaya çıkan çene ve yüz bölgesi ağrılarını gidermek için yapılan bir uygulamadır.

devamını oku

Diş beyazlatma sonrasında dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Renkli yiyecek ve içeceklerden (çay,kahve, meyve suları, salçalı ve soslu yemekler vb), sigaradan özellikle ilk 48 saat uzak durulmalıdır..

devamını oku

Beyazlatma sonrasında tekrar geri dönüş olabilir mi, ne kadar rengini korur?

Beyazlatma öncesi renk baz alındığında geri dönüş kaydadeğer ölçüde değildir. Hastanın ağız hijyeni, rutinde sigara, çay, kahve vb..

devamını oku

Diş beyazlatma ile herkeste aynı sonucu alabilir miyiz?

Yaş, mine tabakasının kalınlığı, dişlerde gelişimsel bozuklukların olması, kaplamaların olması, dişlerdeki aşınmalar gibi faktörlere göre..

devamını oku

Diş beyazlatma sonrası hassasiyet olur mu?

Hassasiyet olur, bunun daha aza indirilebilmesi için florür içerikli macunlar ve ya hassasiyet giderici ajanlar kullanılabilir..

devamını oku

Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Hazırlık aşamaları ve jelin uygulama periotları ile beraber toplamda 1 saat süren bir işlemdir.

devamını oku

Horlamanın en önemli belirtileri nelerdir?

Uyku sırasında nefesin durması, Gündüz uyku hali, Hafıza ve muhakeme bozukluğu, Konsantrasyon bozukluğu, Okul ve iş performansında düşme

devamını oku

Horlama nedir?

Horlama kısmi üst solunum yolu tıkanmasına (obstrüksiyon) bağlı olarak sesli olarak uyumadır. Horlamanın sebebi üst solunum yolunun..

devamını oku

Horlamanın sebepleri nelerdir?

Esas olarak üst solunum yolu tıkanmasına neden olan herşey, Aşırı kilo, Boyun kalınlığının fazla olması, Makroglossi (büyük dil)..

devamını oku

Diş eti hastalığı nedir?

Diş eti hastalıklarının büyük oranı ağrı semptomu vermeden ilerlediğinden kişi mevcut durumun farkında olamayacaktır. Fırçalarken ya da..

devamını oku

Diş eti kanaması normal midir?

Diş eti kanaması, diş eti hastalıklarının ilk ve önemli belirtisidir. Fırçalama sırasında, kendiliğinden veya bir şey ısırırken kanama görülebilir.

devamını oku

Diş eti hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Temel olarak; iyi olmayan ağız bakımına bağlı olarak diş yüzeylerinde biriken bakteriyel plak dişeti hastalığı sebebidir. Ayrıca sigara..

devamını oku

Diş taşı temizliği dişe zararlı mıdır?

Diş taşı temizliği, diş eti hastalıklarının tedavisindeki ilk adımdır. Bazı özel ultrasonik ve el aletlerinin kullanımıyla yapılır. Doğru yöntemle..

devamını oku

Diş etlerinde çekilme sebepleri nelerdir ?

Diş etlerindeki çekilme; iltihabi dişeti hastalığı sebebiyle olabildiği gibi, yanlış diş fırçalama, diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlıklar sonucu..

devamını oku

Diş eti hastalıkları ve genel sağlık arasında ilişki var mıdır?

Diş eti iltihabı sadece ağız içini etkilemekle kalmaz. Kan dolaşımı yoluyla iltihap faktörleri ve bakterilerin taşınabilmesi sonucu bireylerin..

devamını oku

Gülüş tasarımı nedir?

Dudaklar, dişler ve diş etlerinin ayrı ayrı ve birlikte uyumunun fotoğraflar üzerinden değerlendirilerek kişiye özel estetik planlama yapılmasıdır.

devamını oku

Diş eti çekilmelerinin tedavisi var mı?

Diş eti çekilmesinin tedavisinde öncelik nedeni bulmaktan başlar. Nedene yönelik yapılan tedaviler nüksü engeller ve çekilmenin ilerlemesini durduracaktır.

devamını oku

Dişlerde sallanma hangi hastalığın belirtisidir?

Diş eti hastalığı tedavi edilmezse hastalık çene kemiğine ilerler. Dişleri sıkı ve sağlam tutması gereken çene kemiğinde kayıplar olur..

devamını oku

Lazerle İmplant Tedavisi Yapılabilir mi ?

İmplant yapılırken lazer sadece diş etinin açılması için kullanılmaktadır. Bunun dışında lazerin implant yapımında herhangi bir yeri bulunmamaktadır.

devamını oku

Ortodontide rutin kontrollerimin sıklığı ve süresi nedir?

Tellerin ilk takilacağı gün yaklaşık bir saat on dakika ve sonraki her kontrol için 20-30 gereklidir. Ortodonti uzmanının..

devamını oku

Ortodontide daimi dişlerimden çekim gerekli midir?

Son dönem tedavilerde ilerleyen teknoloji ile diş çekimli tedaviler oldukça azalmıştır. Bununla birlikte bazen gerekmektedir.

devamını oku

Tellerim ilk takılırken ağrım olur mu, sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Braketlerin ve tellerin ilk takılması sırasında ağrı ya da anestezi gerektirecek bir rahatsızlık olmaz. Sonrasında dişler...

devamını oku

Ortodontik tedavilerde yaş sınırı var mıdır?

Ortodontik tedavilerde yaş sınırı olmamakla beraber ileri yaşlarda tedavinin daha uzun sürmesi söz konusudur.

devamını oku

Ortodontik tedavi türleri nedir?

Diş ve çene kaidelerinin darlıklarının ya da konumlarının duzeltildiği hareketli ve sabit apareyler, tüm daimi dişlerin..

devamını oku

Ortodontik tedaviye ihtiyacım olduğunu nasıl anlayacağım?

6 -8 yaş aralığında değişimi devam eden alt ve üst keser dişlerin sürmelerinin tamamlanmasını takiben ortodonti..

devamını oku

Ortodontik tedavim ne kadar sürer ?

Standart diş hareketleri ile ortodontik tedaviler ileri teknolojik sürtünmesiz sistemler ile genellikle 10-16 ayda..

devamını oku

Diş ve çene bozukluklarının tedavisini bir Diş Hekimi yapabilir mi?

Hayır, beş sene süren eğitim neticesinde bir diş hekimliği fakültesinden mezun olunduktan sonra en az 4 sene Ortodonti...

devamını oku

Ortodontik tedaviler ne zaman başlar?

Çenelerin ve düzensizliklerin biçimine göre ortodontik/ortopedik tedavilere 9 ile 12 yaşları arasında başlanabilir.

devamını oku

İmplant Kimlere Uygulanabilir ?

Ergenlik çağını bitirmiş olan yetişkin bireylere, genel sağlığını olumsuz etkileyen durumu olmayan bireylere, kontrol altındaki diyabet..

devamını oku

Komplikasyonlu Diş Çekimi Nedir ?

Aşırı kuron harabiyeti olan dişlerin ya da kalmış kök parçalarının çekilmesi normal yollarla yapılamamaktadır. Bu durumda yumuşak doku kaldırılarak kökler..

devamını oku

Gömülü Dişler Ne Zaman Çekilmelidir?

Yirmilik dişler 18 yaşından sonra çıkmaya başlayarak 25 yaşlarına kadar sürme potansiyellerini sürdürürler. Ancak pozisyonları, sürme..

devamını oku

Çene kisti nedir? Nasıl teşhis edilir? Tedavileri nelerdir?

Çenelerde gelişimsel ve ya edinsel birçok kistik lezyon görülmektedir. Kist çevresi epitel doku ile çevrili içi sıvı ile dolu balon benzeri yapıdır..

devamını oku

izmir diş hastanesi, izmir diş polikniliği, ortodonti, diş teli, diş teli tedavisi, şeffaf diş teli, diş düzeltme, diş teli fiyatları, diş teli ücretleri, şeffaf diş teli tedavisi, pedodonti, çocuk diş doktoru, çocuk diş hekimi, çocuk diş, çocuk diş hekimliği