whatsapp destek
WhatsApp Destek

Soru - Cevap

Ortodonti (Diş Teli Tedavisi)

Braketlerin ve tellerin ilk takılması sırasında ağrı ya da anestezi gerektirecek bir rahatsızlık olmaz. Sonrasında dişler kuvvetleri aldıkça daha çok çiğneme esnasında hassasiyetler  çıkacaktır. Bu dönemde yumuşak gıdalar ve iyi bakım tavsiyesi ile şikayetler gittikçe azalacaktır.

Son dönem tedavilerde ilerleyen teknoloji ile diş çekimli tedaviler oldukça azalmıştır. Bununla birlikte bazen gerekmektedir.

Tellerin ilk takilacağı gün yaklaşık bir saat on dakika ve sonraki her kontrol için 20-30 gereklidir. Ortodonti uzmanının dört hafta bir sizi görmesi gerekmektedir.

Standart diş hareketleri ile ortodontik tedaviler ileri teknolojik sürtünmesiz sistemler ile genellikle 10-16 ayda tamamlanmakla beraber çene bozukluklarının eşlik ettiği tedaviler daha uzun sürmektedir.

6 -8 yaş aralığında değişimi devam eden alt ve üst keser dişlerin sürmelerinin tamamlanmasını takiben ortodonti uzmanın düzenli takibi gerekmektedir. Bu kontroller sırasında ortodonti uzmanının kararı önemlidir.

Diş ve çene kaidelerinin darlıklarının ya da konumlarının duzeltildiği hareketli ve sabit apareyler, tüm daimi dişlerin sürdüğü dönemde uygulanan metal ya da estetik braketler, dişlerin iç yüzeylerine yerleştirilebilen lingual sistem braketler, şeffaf plaklar ile tedaviler ve pekiştirme apareyleri sayılabilir.

Ortodontik tedavilerde yaş sınırı olmamakla beraber ileri yaşlarda tedavinin daha uzun sürmesi söz konusudur.

Çenelerin ve düzensizliklerin biçimine göre ortodontik/ortopedik tedavilere 9 ile 12 yaşları arasında başlanabilir.

Hayır, beş sene süren eğitim neticesinde bir diş hekimliği fakültesinden mezun olunduktan sonra en az 4 sene Ortodonti uzmanlık eğitimi almış ve ortodontist unvanını almış hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir.