whatsapp destek
WhatsApp Destek

Soru - Cevap

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Estetik girişimlerden önce beyazlatma tedavisi yapılmalıdır, değiştirilecek dolgular veya yapılacak estetik girişimler son renge göre yapılmalıdır.

-Ofis tip bleaching hekim kontrolünde klinikte yaklaşık 1 saatlik bir uygulama iken ev tipi beyazlatmada hasta özel hazırlanan beyazlatma plağıyla ve ev tipi uygulama için olan bleaching ajanıyla kendisinin yaptığı kontrollü bir uygulamadır. 

-Ofis tip beyazlatma daha kısa sürede renk açımı sağladığı için daha kolay renklenme görülebilir. 

Ofis tip bleaching uygulaması ardından home bleaching uygulaması en destek gören beyazlatma tedavisidir.

Beyazlatma sonrası 7-10 gün dişlere kompozit dolgu ya da adeziv mekanizma ile dişe tutunan herhangi bir uygulama yapılamaz. 

Hazırlık aşamaları ve jelin uygulama periotları ile beraber toplamda 1 saat süren bir işlemdir.

Yaş, mine tabakasının kalınlığı, dişlerde gelişimsel bozuklukların olması, kaplamaların olması, dişlerdeki aşınmalar gibi faktörlere göre beyazlatma işleminin endikasyonu değişkenlik gösterir. 

Hassasiyet olur, bunun daha aza indirilebilmesi için florür içerikli macunlar ve ya hassasiyet giderici ajanlar kullanılabilir. Beyazlatma işleminde de hastanın hassasiyet durumuna göre devam edilir veya bir süre ara verilir.

Renkli yiyecek ve içeceklerden (çay,kahve, meyve suları, salçalı ve soslu yemekler vb), sigaradan özellikle ilk 48 saat uzak durulmalıdır. Sigara kullanılıyorsa sonrasında da azaltılması önerilir. Asitli yiyecek ve içecekler hassasiyeti arttırabilir.

Beyazlatma öncesi renk baz alındığında geri dönüş kaydadeğer ölçüde değildir. Hastanın ağız hijyeni, rutinde sigara, çay, kahve vb renkli maddeler tüketimine bağlı olarak açılan renk zamanla korunabilir ya da tekrar sararma olabilir.