whatsapp destek
WhatsApp Destek

Soru - Cevap

Şeffaf Plak Tedavisi (Ortodonti)

4-6 Haftada bir kontrol sıklığı bulunmaktadır. Doktorunuzun kararına göre bu süre uzatılabilir. 

Tüm plakların kullanımının  tamamlanması  sonrasında dişlerin iç yüzeyinde konumlanacak sabit retainerlarınız (sabitleyicileriniz) olacaktır. Doktorunuzu dilerse retainer üzerine yeni plaklar 

Yemek haricinde gün içinde ve yatarken dâhil 18-20 saate yakın kullanımı önerilmektedir. Sıcak olmayan içecekler kullanılırken  çıkarılmasına gerek yoktur. Gün içerisinde kısa aralıklarla çıkarılıp takılabilir.

Günde bir  kez ılık su ile diş fırçası ile temizlenebilir. Dilerseniz diş macunu ile fırçalayabilirsiniz.

Ağıziçi ölçü ya da taramayı takiben 7-10 gün içerisinde hazırlanır. 

Bazı dişlerinizin üzerine toplu iğne başı büyüklüğünde şeffaf kompozitler yapıştırılır. Bu işlem bir çıt çıt gibi görev yaparak plağın dişler üzerinde istenilen konumda durmasını sağlar. Tedavi sonunda kompozitler diş  yüzeyinden kaldırılır. 

Dişlerin istenilen konumu alması ve yer darlığının giderilmesi için dişler arasında 0,2-0 3 mm aşındırma diğer bir uygulamadır. Bu aşındırma şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavilerin temelidir. Dişlerin mine yapısını bozmaz ve zarar vermez.

Şeffaf plaklarla tedaviler genellikle  erişkinlerde uygulanan bir ortodontik tedavi yöntemidir.  Her hastanın ağız yapısına özel yapılmış bir dizi  şeffaf plaklar ile Ortodonti uzmanı tarafından uygulanan telsiz ortodontik tedavilerdir. Tüm ortodontik problemlerde kullanılamamakla beraber hafif ve orta şiddette diş çapraşıklıklarında yeterli düzeltmeyi sağlayabilmektedir. 

Takıp çıkarılabilir şeffaf plakların en büyük avantajı görsel üstünlüğüdür. Tedavi gördüğünüz başkaları tarafından bilinmez. Plaklar çıkarılarak rahat yemek yenir, teller ile uygulanan ortodontik tedavilerdeki yeme  içme yasakları yoktur ve dişler kolaylıkla fırçalanabilir.

Orijinal ismi aligner (düzenleyici) olan şeffaf plakların hazırlanabilmesi için bir kez doktorunuz tarafından hassas bir ölçü alınması ya da dijital bir tarayıcı ile ağız yapınızın taranması yeterlidir.

Şeffaf plaklar, doktorunuzun tavsiyesine göre 2-3 haftada bir değiştirilerek yemek yeme haricinde kullanılır. İlk günlerde dişlerde hareketlerin başlamasından dolayı oluşan hassasiyet ve ağrılar ilerleyen günlerde azalacak ve geçecektir.