Çenelerde gelişimsel ve ya edinsel birçok kistik lezyon görülmektedir. Kist çevresi epitel doku ile çevrili içi sıvı ile dolu balon benzeri yapıdır. Çevre dokulardan kist içine sıvı girişi ile büyüme eğiliminde olan kistler çene kemiklerini yavaş bir şekilde yıkarak büyüme gösterirler. Belirli boyutlara ulaşana kadar genellikle semptom vermezler. Çenelerde görülen kistlerin çoğunluğunu dişlerin köklerinin kronik enfeksiyonlarından kaynaklanan radiküler kistler oluşturmaktadır. 

cene-kisti 

Kistlerin teşhisi genellikle rutin radyografik muayeneler ile yapılabilmektedir. Çene bölgelerinde diş tedavilerine rağmen geçmeyen ağrı, şişlik, püy drenajı durumlarında kistik lezyonlardan şüphelenilmelidir. En az yılda bir kez radyograflar çekilerek kontrollerin yapılması olası kistik lezyonların erken teşhisi ve tedavisi açısından önemlidir. 

Kist tedavileri ikiye ayrılmaktadır. Büyük olan gelişimsel kistlerde önemli anatomik yapılara zarar vermemek amacı ile birinci aşamada kistin küçültülmesi işlemi uygulanmaktadır (marsupyalizasyon). Bölgeye cerrahi olarak yerleştirilen bir dren yardımı ile günlük olarak kistik lezyon serum ile yıkanarak küçülmesi sağlanmaktadır. Yeterli boyuta ulaştığında ikinci bir operasyon ile kist tamamen çıkarılarak temizlenmektedir. Diğer bir tedavi yöntemi ise kistin tamamen çıkarılması (enükleasyon) yöntemidir. Ancak bu yöntem çok büyük olan kistlerde çene kırıkları, önemli anatomik yapılara olası zarar ihtimalleri nedeni ile önerilmemektedir. Bu gibi durumlarda ilk tedavi seçeneği ile kistin küçültülmesi ve birkaç ay sonra bölgenin tamamen temizlenmesi daha güvenilir bir yöntemdir. 

 izmir diş hastanesi, izmir diş polikniliği, ortodonti, diş teli, diş teli tedavisi, şeffaf diş teli, diş düzeltme, diş teli fiyatları, diş teli ücretleri, şeffaf diş teli tedavisi, pedodonti, çocuk diş doktoru, çocuk diş hekimi, çocuk diş, çocuk diş hekimliği